Ana sayfa › Yem Hammaddeleri Besin Değerleri Tablosu

Yem Hammaddeleri Besin Değerleri Tablosu

Yem hammaddeleri besin değerleri tablosu: arpa, mısır, buğday, yonca, saman, silaj, küspeler ve yan ürünlerin kuru madde, ham protein, enerji, NDF ve nişasta değerleri.

1 hafta ücretsiz dene →
Yem Hammaddeleri Besin Değerleri Tablosu – Grain Star Nutrition TMR ekranı

Aşağıdaki tablo Grain Star Nutrition TMR programının kullandığı yem hammaddelerinin ortalama besin değerleridir (NRC 2001 tabloları ve Feedipedia – INRAE, CIRAD, AFZ, FAO verilerinden derlenmiştir). Değerler kuru madde (KM) bazındadır; gerçek analiz yemin hasat zamanı, çeşidi ve depolanmasına göre değişir. Kendi laboratuvar analizinizi programa girebilirsiniz.

Kaba yem, enerji ve protein yemleri

HammaddeTürKM %HP % KMME Mcal/kg KMNDF % KMNişasta % KMYağ % KMCa %P %
Arpa SamanıKaba yem914.51.557811.40.300.10
Arpa SilajıKaba yem3511.02.2053182.30.400.25
Ayçiçeği Tablası (kuru)Kaba yem888.01.904014.01.300.15
Beşli (5 li) Karışım Kuru Otu - baklagil + buğdaygilKaba yem9014.22.085422.50.920.27
Beşli (5 li) Karışım SilajıKaba yem3215.82.155023.30.800.30
Buğday SamanıKaba yem914.21.507711.40.300.07
Buğday SilajıKaba yem3612.02.105662.70.400.28
Fiğ Kuru OtuKaba yem9017.02.004821.81.300.29
Fiğ SilajıKaba yem3016.02.204723.01.100.30
Fındık ZurufuKaba yem906.01.506013.01.200.10
Korunga Kuru OtuKaba yem9015.52.104732.11.350.28
Mera Otu (ilkbahar, genç)Kaba yem1822.02.704533.00.450.30
Mera Otu (kuru, güz-kış)Kaba yem755.01.507012.00.300.10
Mera Otu (taze)Kaba yem2117.02.305233.50.450.28
Mercimek SamanıKaba yem908.01.705511.51.300.12
Mısır Hasılı (taze)Kaba yem228.02.4050152.20.300.22
Mısır SapıKaba yem885.51.657351.00.400.10
Mısır SilajıKaba yem337.82.5545293.00.250.22
Nohut SamanıKaba yem906.01.606011.51.200.10
Pamuk Çiğit KabuğuKaba yem904.01.408711.90.150.09
Pancar Yaprağı SilajıKaba yem1813.02.303512.51.200.25
Reygrass (İtalyan Çimi) Kuru OtuKaba yem9011.52.006222.70.400.30
Sorgum SilajıKaba yem297.52.1058102.60.450.28
Sorgum-Sudan Otu (kuru)Kaba yem909.01.906331.80.450.20
Sudan Otu SilajıKaba yem309.02.056052.50.450.25
Tritikale Kuru OtuKaba yem9010.52.006062.30.400.24
Tritikale SilajıKaba yem3410.52.1555102.60.400.26
Yedili (7 li) Karışım Kuru Otu - baklagil + buğdaygil + fiğKaba yem9014.02.065322.40.900.27
Yedili (7 li) Karışım SilajıKaba yem3115.42.155133.20.700.29
Yonca (taze, yeşil)Kaba yem2221.02.304023.01.500.30
Yonca Kuru OtuKaba yem8918.52.054432.21.600.26
Yonca SilajıKaba yem3819.52.154522.81.400.30
Yulaf Otu (kuru)Kaba yem909.51.956082.20.400.24
Yulaf SamanıKaba yem904.51.607312.00.250.10
Yulaf SilajıKaba yem3310.52.155683.00.400.28
Çayır Kuru OtuKaba yem9010.01.926122.40.450.22
Çayır SilajıKaba yem3413.52.105723.10.500.28
Çeltik SapıKaba yem904.01.457011.30.250.08
Üçlü (3 lü) Karışım Kuru Otu - yonca, çim, üçgülKaba yem9015.52.104922.51.100.27
Üçlü (3 lü) Karışım SilajıKaba yem3316.52.154932.80.900.28
ArpaEnerji yemi8712.02.9722582.00.070.39
Bisküvi / Unlu Mamul AtığıEnerji yemi9010.03.6045512.00.100.20
Bitkisel Yağ (sıvı)Enerji yemi990.07.500099.00.000.00
BonkaliteEnerji yemi8816.03.0030353.80.120.80
BuğdayEnerji yemi8712.83.1014681.80.070.37
Buğday KepeğiEnerji yemi8717.32.6044233.90.141.10
Darı (Tane)Enerji yemi8911.52.9518603.80.030.30
Domates Posası (kuru)Enerji yemi9121.02.4055111.00.400.55
Elma Posası (yaş)Enerji yemi226.02.604224.50.200.12
Gliserin (sıvı)Enerji yemi990.03.60000.00.000.00
Kamış Melası (sıvı)Enerji yemi755.82.75000.11.000.10
Keten Tohumu (bütün)Enerji yemi9222.04.2025336.00.250.60
Kuru Ekmek / Fırın AtığıEnerji yemi9112.53.408585.50.100.20
MelasEnerji yemi758.52.60000.20.120.03
Mısır (Tane)Enerji yemi869.23.2010724.20.030.30
Mısır DDGSEnerji yemi8929.53.2534711.00.160.79
Mısır Gluten FeedEnerji yemi8821.72.8539223.40.161.00
Mısır KepeğiEnerji yemi9011.02.8550225.00.050.60
Narenciye Posası (kuru)Enerji yemi907.02.852323.51.800.12
Pancar Posası (kuru)Enerji yemi8910.02.704510.81.000.10
Pancar Posası (yaş)Enerji yemi249.82.704510.71.000.10
Patates (yaş)Enerji yemi219.03.107700.50.050.25
Patates Posası (yaş)Enerji yemi176.02.9020500.50.200.20
Peyniraltı Suyu (sıvı)Enerji yemi613.03.20001.00.800.70
Pirinç Kepeği (yağlı)Enerji yemi9014.03.00262515.00.081.60
Propilen Glikol (sıvı)Enerji yemi990.04.50000.00.000.00
RazmolEnerji yemi8817.02.8038254.00.131.00
SorgumEnerji yemi8710.83.0012723.40.030.33
Soya KabuğuEnerji yemi8912.52.656242.20.550.17
Tritikale (Tane)Enerji yemi8712.53.0514641.80.060.36
Vinas (pancar, sıvı)Enerji yemi6530.02.00000.20.300.10
YulafEnerji yemi8811.32.9030415.20.100.36
Zeytin Posası (kuru)Enerji yemi9010.01.7065111.00.600.12
Çavdar (Tane)Enerji yemi8712.03.0016601.70.070.36
Üreli Melas (sıvı protein)Enerji yemi7030.02.45000.51.000.10
Acı Bakla (Lüpen)Protein yemi9036.03.102587.00.250.45
Ayçiçeği Küspesi (%30)Protein yemi8932.42.254352.20.441.10
Bakla (Yem Baklası)Protein yemi8729.03.0516401.50.150.55
Balık UnuProtein yemi9265.02.90009.05.003.00
Bezelye (Yem Bezelyesi)Protein yemi8824.03.1014471.40.100.45
Bira Posası (yaş)Protein yemi2527.02.605267.50.300.55
Fındık KüspesiProtein yemi9033.02.702839.00.250.65
Haşhaş KüspesiProtein yemi9135.02.603058.02.001.00
Kanola KüspesiProtein yemi8938.12.753163.00.801.20
Keten Tohumu KüspesiProtein yemi9035.02.802553.00.400.85
Kurutulmuş Bira MayasıProtein yemi9347.03.00551.50.151.50
Mercimek (kırık / yemlik)Protein yemi8927.03.1014421.50.100.45
Mısır Gluten Unu (%60)Protein yemi9066.03.408152.50.050.50
Mısır Islatma Suyu (CSL, sıvı)Protein yemi4845.02.90000.50.153.30
Nohut (Tane)Protein yemi8922.03.1514455.00.120.40
Pamuk Tohumu KüspesiProtein yemi9144.02.702842.50.211.20
Soya Küspesi (%44)Protein yemi8849.53.201561.80.380.71
Susam KüspesiProtein yemi9245.02.902058.02.001.30
Süt İkame Yemi (buzağı)Protein yemi9622.04.650020.00.950.70
Tam Yağlı SoyaProtein yemi8939.53.7017520.00.300.60
Yer Fıstığı KüspesiProtein yemi9150.03.001571.50.200.65
Çiğit (Tam Pamuk Tohumu)Protein yemi9023.03.1050119.00.150.60
ÜreProtein yemi99287.00.00000.00.000.00
Not: Programda bu temel değerlerin işleme şekilleri de vardır: saman boyları (1–3 mm, 3–5, 5–7, 7–10 cm), yonca tipleri (bol yapraklı, ortalama, sert gövdeli), tahılların tam tane / ezme / kaba kırma / ince kırma / un / flake halleri. Her şeklin enerjisi, nişasta fermantasyon hızı ve etkin lif katsayısı ayrıdır ve rasyon hesabına girer.

Hazır yemler (etiket değerleri, yem halinde)

Hazır yemHam protein %ME kcal/kgNişasta %
Buzağı Başlangıç Yemi 40 kg19270024
Buzağı Büyütme Yemi17270025
Balbuz Buzağı Yemi19270025
Balbuz Plus Buzağı Yemi19280030
Balbuz Pro Buzağı Yemi24280030
19 PR Süt Yemi19270020
19 PR Süt Yemi (%23 nişasta)19270023
İnci 19 PR Süt Yemi19270020
İnci 19 PR Süt Yemi (%23 nişasta)19270023
Bal Plus 19 PR Süt Yemi19280025
Bal Pro 19 PR Süt Yemi19270028
Ender 20 PR Süt Yemi20280025
21 PR Süt Yemi21270025
Bal Plus 21 PR Süt Yemi21280027
Bal Pro 21 PR Süt Yemi21280032
24 PR Süt Yemi24280026
Düve - Gebe Düve Yemi17260022
Balen Düve Yemi21270025
Nadir Besi Yemi14240015
Efe Besi Yemi15260022
Besi Yemi15260022
Özel Besi Yemi17270023
Besi Bitirme Yemi17270023
Nova Besi Yemi14270027
Balmax Besi Yemi14280030
Balmax Ultra Besi Yemi14290038
Kuzu Başlangıç Yemi 40 kg19270024
Kuzu Büyütme Yemi18270025
Kuzu Besi Yemi18270025
Balpik Kuzu Besi Yemi17290045
Toklu Besi Yemi (pelet)15270035
Temizoluk Toklu Besi Yemi13270040
Vizyon Toklu Besi Yemi12270045
Toklu Besi Yemi (taneli)12270045
Toklu Besi Yemi Buğdaylı12270045
Koyun Süt Yemi17260030
Koyun Süt Yemi (%22 nişasta)17260022
Bal Protein 353526002
Bal Protein 383826001
Bal Nişasta 459280045
Hızlı Yem 37 HP Konsantre Besi Yemi37250010
Hızlı Yem 38 HP Konsantre Süt Yemi38250010
Hızlı Yem 37 HP Konsantre Düve Yemi37245010
Hızlı Yem 41 HP Konsantre Buzağı Yemi4125008
Hızlı Yem 39 HP Konsantre Kuzu Yemi3925008
Hızlı Yem 37 HP Konsantre Koyun Süt Yemi3724508

Rasyonunuzu şimdi hesaplayın

Kart bilgisi istenmez. Üye olun, besi ve inek rasyonunu 1 hafta ücretsiz deneyin; telefonda ve bilgisayarda çalışır.

Ücretsiz dene

Sık sorulan sorular

Arpanın ham proteini ne kadar?

Ortalama %12 (kuru madde bazında); metabolik enerjisi yaklaşık 2,97 Mcal/kg KM, nişastası %58 civarındadır.

Yonca kuru otunun besin değeri nedir?

Ortalama yonca %18–19 ham protein ve %44 NDF içerir; bol yapraklı (erken biçim) yoncada protein %21’e çıkar, sert gövdeli yoncada %15’e iner.

Buğday samanının enerjisi ne kadar?

Buğday samanı yaklaşık 1,5 Mcal/kg KM metabolik enerji ve %4 civarı ham protein içerir; asıl değeri etkin lif kaynağı olmasıdır.